Header Ad

نوروز خوانی: آئینی که در اسرم فراموش شده/

تارنمای رسمی اسرم: نوروز خوانی یکی از آداب روستای اسرم به شمار می آید که متاسفانه چند دهه ایست که این آئین در روستای اسرم فراموش شده و کسی هم سراغی از این آئین کهن نمی گیرد.

نوروز‌خوانی تا چند دهه قبل آیینی متداول و همگانی بوده و ازآیین‌های کهن ‌ایرانی به شمار می‌آید‌. اکنون ‌این مراسم بسیار کم‌رنگ شده و در بسیاری از مناطق از میان رفته است‌. مضامین اشعار ‌این ‌آیین در ستایش پروردگار‌، مدح شاهان و امیران و در توصیف بهار و جلوه‌های آن‌، ضمن ‌این‌که در بخش پایانی نیز ستایش و تکریم صاحبان منازل جهت اخذ صله و انجام بوده است‌.
با پذیرش اسلام از سوي ‌ایرانیان‌، نوروز‌خوانان مضامین آن را با اعتقادات و باورهای نو یافته مردم کشورمان همسو و هماهنگ کردند.
نوروزخوانان‌، خنیاگران گمنام و دوره‌گردی بودند که از حدود پانزده روز مانده به نوروز‌، برای هر خانه‌ای بهار را نوید می‌داده‌اند‌. ‌این خنیاگران‌، تنها یا در قالب گروه‌های دو‌، سه و چهار نفره حرکت می‌کردند اما مرسوم‌ترین آن دو نفره بود‌. از جمله خصوصیات مهم نوروزخوان بداهه‌خوانی و داشتن حافظه قوی بوده است‌. کار آنان با فرا رسیدن بهار و آغاز سال نو تقریباً به پایان می‌رسید.

136300310715053218
نوروزخوانی‌ها از الحان و نغمات گوناگون برخوردارند‌، از همین رو ساختار موسیقی نوروزخوانی‌های مختلف البرز نسبت به هم متفاوتند‌. باید توجه داشت برخی از گونه‌های نوروزخوانی‌های متأخر که در چهارگاه‌، بیات ترک‌، شور و دشتی خوانده شده‌اند‌، به شدت تحت تأثیر موسیقی دستگاهي ‌ایران قرار دارد‌. ‌این تأثیر که فرایند گسترش موسیقی ردیفی ‌ایران از طریق تعزیه و برخی دیگر از انواع موسیقی مذهبی می‌باشد‌، موجب پیدایش ‌این دسته از نوروز‌خوانی‌ها شده است‌.
با ‌این همه‌، گونه‌هایی از ‌این الحان در چهارگاه‌، به دلیل بافت ویژه ملودی و تزیینات و تحریرها‌، ناشی از حسن و زیبایی‌شناسی بومی است‌.

 

img223 نمونه‌های موجود نوروزخوانی در دو گاه‌، سه‌گاه و شور نیز از نظر ساخت نغمه پیوندهای عمیقی با موسیقی نواحی البرز دارد‌. شکوه و زیبایی شعر‌، ساختار ساده و بی‌پیرایه نغمات و قدرت مثال زدنی نوروزخوانان البرز در اجرای این نغمات موجب گردید‌، تا گونه‌های مختلف نوروزخواني ‌این مناطق‌، نوروزخوانان را تحت تأثیر یکدیگر و لحن‌های مختلف قرار دهد و از ‌این راه ترکیب زیبایی به وجود آید که مورد استقبال مردم همه مناطق یاد شده قرار گیرد‌.
علاوه بر نوروزخوانی با مایگی‌ها و پرده‌هایی که قبلاً از آن‌ها یاد شده‌، ملاحظه تعداد قابل توجهی نوروزخوانی در شوشتری‌، همایون‌، دشتی‌، اصفهان و ترک حکایت از تأثیری است که نوروزخوانان جنوب البرز در منطقه شمالی به جای گذاردند‌.

متاسفانه این رسم کهن و نامی اسرم مدتی است که فراموش  شده و کسی نمی خواهد این کار را در روستا انجام دهد و نوروز خوان های دیگری نیز به اسرم نمی آیند.

رسمی که برای مردم اسرم یک خاطره است دارد روبه خاموشی می رود و شاید تا چند سال دیگر کسی حتی نداند نوروز خوانی چیست.

باییم با هم این رسم را در اسرم دوباره زنده کنیم و آنرا برای همیشه باقی بگذاریم.

tele

شما ممکن است علاقه مند

حاج احمد مرتضوی به دیار باقی شتافت!
اخبار
اشتراک15 بازدید
اخبار
اشتراک15 بازدید

حاج احمد مرتضوی به دیار باقی شتافت!

سعید خاتمی - فوریه 13, 2018

اسرم: حاج احمد مرتضوی پدر آقایان قاسم و محمود مرتضوی در گذشت. وی که به دلیل عارضه سکته مغزی در…

محفل انس با قرآن و گرامیداشت دهه فجر در اسرم برگزار شد!!! عکس
اخبار
اشتراک23 بازدید
اخبار
اشتراک23 بازدید

محفل انس با قرآن و گرامیداشت دهه فجر در اسرم برگزار شد!!! عکس

سعید خاتمی - فوریه 10, 2018

اسرم: به مناسبت پیروزی انقلاب اسلامی و ایام و الله دهه مبارک فجر، مراسم محفل انس با قرآن و گرامیداشت…

مراسم افتتاحیه رختکن زمین فوتبال اسرم
اخبار
اشتراک23 بازدید
اخبار
اشتراک23 بازدید

مراسم افتتاحیه رختکن زمین فوتبال اسرم

سعید خاتمی - فوریه 10, 2018

اسرم: مراسم افتتاحیه رختکن زمین فوتبال با حضور مدیر کل اداره ورزش استان ، ریاست اداره ورزش شهرستان ،فرماندار ،…

پیام بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پشتیبانی توسط مکانیک وردپرس

به کانال تلگرامی اسرم بپیوندید!!!